117375881_boxjellyifhs

Kandili i detit vret 17 vjeçarin

Një adoleshent australian ka vdekur pasi u godit nga një kandil deti ndërsa ishte duke notuar në një plazh të Queensland.

17 vjeçari vdiq të hënën në spital, rreth një javë pas incidentit, tha Policia e Queensland.

Vdekja e tij është fataliteti i parë i shkaktuar nga speciet në Australi që nga viti 2006, raportuan mediat lokale.

Kandili i detit australian – i quajtur kështu për formën e tij – konsiderohet të jetë kafsha detare më helmuese.

Ajo ka gjemba të gjata të cilat janë të mbuluara me helm. Kur injektohet në njerëz ose kafshë, kjo mund të çojë në paralizë, arrest kardiak dhe vdekje.

Autoritetet thanë se djali ishte duke notuar pranë qytetit Bamaga në Cape York, në majën veriore të Australisë, kur u godit më 22 Shkurt.

Ai u mjekua në vendin e ngjarjes përpara se të dërgohej me avion në Spitalin Townsville, transmeton Klan Kosova.