117366133_hi066018939

Mianmari sheh ditën më të përgjakur të protestave – 38 të vrarë

Të paktën 38 njerëz u vranë në Mianmar të mërkurën, ditë të cilën Kombet e Bashkuara e përshkruan si ditën më të përgjakshme që nga grushtshteti që ndodhi një muaj më parë.

E dërguara e Kombeve të Bashkuara për Mianmar, Christine Schraner Burgener, tha se kishte pamje tronditëse nga vendi i ngjarjes.

Ajo gjithashtu tha se me sa duket forcat e sigurisë po qëllonin me plumba të gjallë.

Demonstrata masive dhe akte të mosbindjes civile janë duke u zhvilluar në të gjithë Mianmarit që kur ushtria mori kontrollin në 1 shkurt, shkruan BBC.

Protestuesit kanë bërë thirrje për lirimin e udhëheqësve të zgjedhur të qeverisë, duke përfshirë Aung San Suu Kyi, të cilët u rrëzuan dhe u arrestuan në grushtshtet.

Dhuna e fundit vjen një ditë pasi fqinjët e Mianmarit nxitën ushtrinë për vetëpërmbajtje.