KABUNI ME RRUSH

PERBERSIT:
1 gote oriz
2 gota uje
1 gote sheqer
100gr gjalp
250gr rrush te thate
50 gr bajame te gricmuara.
Kanell, dhe pak karafil te bluar

PERGATITJA:
Ne nje tave te vogel hedhim orizin bajamet dhe gjalpin dhe i vendosim ne fure( ne 180 C.) e trazojm shpesh gjer sa orizi te mari ngjyre

I hedhim ujin dhe e lem gjer sa te behet si pilaf
E heqim nga fura dhe e lem 5 min te ftohet.

Marim nje ene tjeter hedhim nje shtrese nga orizi hedhim rrushin,kanelle, karafil sheqer dhe keshtu do veprojme ne cdo radh gjer sa te mbaroj.E mbulojm me leter alumin e lem gjer sa te shkrij sheqeri dhe me pas e sherbejme/kuzhina/al