thumbs_b_c_26dfa30922581db97f4915a06b1d479d

Japoni, shpërthim në vullkanin Otake në ishullin Suwanose

Në vullkanin Otake, në ishullin japonez Suwanose, ndodhi shpërthim, transmeton Anadolu Agency (AA).

Agjencia Meteorologjike e Japonisë (JMA) tha se shpërthimi ndodhi rreth orës tre pas mesnatës sipas kohës lokale dhe se copa toke dhe shkëmbinj arritën deri në një kilometër lartësi.

Agjencia e lajmeve Kyodo, duke cituar burime lokale, tha se nuk ka viktima në zonat afër vullkanit.

Për shkak të aktivitetit vullkanik, JMA i bëri thirrje popullatës që të mos i afrohet vullkanit.