Ja pse duhet përdorur farat chia

Farat chia (Salvia Hispancia) janë ushqim me vlera të jashtëzakonshme. Të vogla dhe me ngjyrë të bardhë apo të zezë, farat chia janë të pasura me acide yndyrore, omega-3 dhe kanë një sasi të konsiderueshme vitaminash, mineralesh dhe antioksidantësh.

Farat chia nuk përmbajnë gluten. Si rezultat i pranisë së acideve yndyrore omega-3, ato veprojnë si antiinflamatore, zvogëlojnë presionin e gjakut, sëmundjet koronare, rreziqet nga kanceri i gjirit, i zorrës së trashë dhe prostatës.

Studimet kanë treguar se konsumimi farave kia ndikon edhe në shëndetin e flokëve, thonjve dhe në rigjenerimin e lëkurës.

Nutricionistët pohojnë se konsumimi i tyre ndikon në funksionimin e muskujve dhe gjithashtu i japin trupit energji.

Përdorimi i tyre ndikon në uljen e oreksit, përshpejton metabolizmin dhe aktivizon glikogjenin, që është shumë i rëndësishëm për djegien e yndyrës.

Në ditë rekomandohet një lugë gjelle me fara kia, por jo duke e tepruar. Mund të konsumohen me kos apo me fruta të thata. /ATSH/