Hajeni shalqirin me gjithë fara, do të keni plot përifitime shëndetësore

Fruti i kuq, i ëmbël, duket sikur është vërtet i zbritur nga qielli. Plot lëng dhe shije, lë vend për krijime të freskëta dhe të këndshme.

Duke mos njohur faktin se sa të shëndetshme janë farat, të gjithë ne hamë vetëm frutin.

Procesi i pastrimit të këtij fruti nga farat mund t’ju duket gjëja më e bezdisshme, por kur të lexoni çfarë mund t’i sigurojnë ato organzimit tonë, e sigurtë që do blini shalqi vetëm prej farave.

Këto fara përmbajnë vlera ushqyese që përfshijnë acide yndyrore, proteina esenciale dhe shumë minerale, shkruan Living.al.

Farat e shalqiut janë të pasura me vitaminë B ashtu si thiamine, niacin dhe minerale si magnez, kalium, mangan, hekur, zink, fosfor dhe bakër.

Për më tepër, farat e shalqiut përmbajnë fibra dietetike dhe janë thelbësore për funksionimin normal të traktit tonë të tretjes.

Ato ndihmojnë në rast se vuani nga parazitët në zorrë dhe mund t’ju ndihmojnë nëse vuani nga inflamacionet e ndryshme.

Substanca citruline që gjendet tek farat e shalqinjve vepron si një antioksidant, nxit zgjerimin e enëve të gjakut dhe ka një efekt pozitiv në rastin e arteriosklerozës dhe hipertensionit.

U bindët që shalqiun nuk duhet ta pastroni nga farat?