Gurabiat

4 veze
2 gota vaj
2 gota sheqer
1 pako rrush te thate
2 peciva
1 sheqer vanilje
1 luge(te sheqerit) sode buke
2 gota kos (ose qumësht)
Kokos (sa te deshironi)
Nisheste (sa te deshironi) 
Miell

Me nje ene i përzien mire vezet, pastaj e hedh sheqerin dhe i përzien deri te fillon te shkrihet, pastaj e hedh vajin dhe i perzien mire dhe e hedh qumështin dhe i përzien pastaj i hedh rrushin e thate, kokosin, nishesten dhe i përzien dhe hedh pak miell dhe pecivat dhe sheqer vaniljen i përzien pak dhe hedh perseri miell deri te trashet mire brumi dhe pastaj i ben gurabijat ne forma (topi) ose me te medha ose me te vogla sipas deshires tuaj dhe i piqni ne furre.