GJELLE ME BIZELE

PERBERESIT per Gjelle me bizele:
1/2 kg mish vici ne copa
1 kg bizele te paqeruar ose bizele kokerr 700 gr
1 kg e gjysem qepe mesatare
3 luge gjalp
krip
piper
majdanoz(ose koper)

PERGATITJA: Skuqimi mishin pak ne te gjitha anet me gjalpin shtojme qepen e grire ,e trazojme dhe pak me vone shtojme domatet e grira ose 2 luge salce, krip,piper dhe uje sa te mbulohen copat e mishit dhe i lejm te ziej per 20 minuta,Shtojme bizelet dhe majdanozin e grire(ose koperr).E ulim pak zjarrin dhe e lejme te zieje deri sa gjella te mbetet me pak leng. ose e vendosim ne tenxhere presioni ku e lem vetem 20 minuta
Ju befte mire/kuzhina.al