Fergese

500 gr mish vicii ose melci
1 qepe
300 gr djath te bardh
4 lug salc kosi
3 domate
2 thelbin hudher
3 luge gjalp
rigon,piper, majdanoz, gjethe dafine.

Grijme qepen imet dhe e hedhim ne tenxhere, shtojme mishin ne copa te vogla. Pasi pijne lengun e tyre shtojme domatet, erezat. Ne nje tas perzjejme djathin me salcen e kosit, deri sa te krijohet nje perberje si gjize e trashe. E shtojme ne tenxhere, dhe e perzjeme deri sa te behet nje mase uniforme. Ne tavat e dheut shtojm nga nje lug gjalp, hedhim perberjen, shtojme gjalpe dhe siper, e vendosim ne furre ne 220 grade deri sa te krijoj pete. Sipas deshires shtojme dhe spec djeges./kuzhina.al