Ëmbëlsirë që të shkrihet në gojë: Kek me djathë dhe çokollatë

Ëmbëlsirë që të shkrihet në gojë: Kek me djathë dhe çokollatë

Përbërësit:

▪ 230 gr krem djathi (i zbutur)
▪ 3/4 filxhan sheqer (i bardhë)
▪ 3 kokrra vezë
▪ 1/4 filxhan gjalpë
▪ 2 filxhan çokollatë (copa të vogla, gjysmë të ëmbla)
▪ 2/3 filxhan miell
▪ 1/2 lugë çaji pluhur pjekës
▪ 1/4 lugë çaji kripë

Përgatitja:

Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. E lyejmë me yndyrë tepsinë ku do të pjekim. Përziejmë djathin me 1/4 filxhan sheqer dhe 1 vezë dhe i rrahim derisa të zbuten.

Hedhim një filxhan copa çokollatë në përzierjen e djathit krem. E lemë mënjanë.

E mbushim tiganin me ujë dhe e lemë derisa të vlojë. Fikim nxehtësinë dhe vendosim një tas provë ngrohjeje mbi ujë.

Në një tas përziejmë gjalpë me kupën e mbetur të copave të çokollatës. I përziejmë derisa të shkrihen dhe përzihen së bashku. Zhysim në përzierje gjysmë filxhan sheqer dhe 2 vezë. Bëjmë bashkë miellin, pluhurin e pjekjes dhe kripën.

I përziejmë në çokollatë derisa përzierja të jetë kompakte. Hedhim gjysmën e brumit në tiganin e përgatitur për pjekje. Shpërndajmë përzierjen e djathit krem mbi shtresën e çokollatës.

Negocimi dhe shitja B2B me Martin Giese
E SPONSORUAR
KLIKO PËR MË SHUMË
I hedhim sipër përzierjen e çokollatës (nuk ka nevojë të mbulojë krejtësisht shtresën e djathit krem). Duke përdorur një thikë, shtjellim shtresën e sipërme të çokollatës në djathin krem.

E pjekim në furrën e nxehur më parë në 175 gradë C, për 25 deri në 30 minuta. E lemë të ftohet tërësisht. E presim në 12 deri në 16 pjesë. E vendosim në frigorifer ose në ngrirje. /Telegrafi/