Ëmbëlsirë me sheqerka karamele

Perbersit

300 gr biskota katrore

1 puding me shije karameli

4 luge sheqer

6 dcl qumesht

1 qese sheqerka karamele

1 qese krem pana (shllag pjena)

150 ml qumesht te ftohet

 

Udhezimet

Ndahen biskotat ne tri pjese.

Pjesa e pare e biskotave shtrihet ne tave ose tabak ku do te vendosim embelsiren.

Sheqeri ngrohet ne zjarre derisa te karamelizohet dhe pastaj shtojme 4 dcl qumesht kurse 1 dcl qumesht e ndajme te tretim pluhurin e pudinges me shije karamele.

Pasi karamelizohet shqeri shtojme qumeshtin 4 dcl dhe posa te vloj shtojme pudingun e tretur.

Perziejme derisa te trashet pudinga dhe e largojme qe te ftohet.

Tundim margarine e qendruar ne temperature dhome me mixer dhe pasi pudinga te jete ftohur e shtojme edhe margarine dhe e perziejme mire.

Ne nje ene vecmas qesim edhe nje dcl qumesht te mbetur,e ngrohim dhe ne te qesim 2-3 nga sheqerkat karamele dhe e perziejme derisa te shkrihen(zbuten)sheqerkat karamele dhe lirojne shijen e karamelit ne qumesht.

Ne po kete qumeshte kalohen biskotat te cilet i rendisim ne tave,pastaj nje shtrese krem me pudinge karamele dhe pastaj disa sheqerka tjera te grira ne rende.

Pastaj prap biskotat te njomura me qumesht me karamele e pastaj prap kremi e sheqerkat e grira ne rende.

Pasi te kem lyer edhe shtresen e trete te biskotave me krem, persiper qesim krem panen e perzier me 150 ml qumesht dhe persiper prap sheqerka karamele te grira ne rende.

Ju befte mire.

Autori: Blerta Spahiu/k.islame