Embelsir Me Buk Te Mbetur

Për dy persona:
-4 feta buke të that(200gr)
-400ml qumësht
-2 molla
-70 gr lejthia të bluara
-2 vez
-2 lug të mdhaja sheqer
-rrush te that
-kanell sipas deshires

Pregaditja:
Bukën e coptoni në copa të vogla .Qushtin e ngrohni pak dhe ua hedhni copava të bukës.E len kështu të qëndroj, të zbuten copat e bukës. (diku 20-30 min).
Në ndërkoh i qëron mollët dhe i grieni me rende,me pjesen që grin më trash. Ia shtojm bukës.
Gjithashtu ia shtojm edhe lejthiat,sheqerin,vezët se pari të përziera,rrush te that si dhe nese duam pak kanell (gjysem luge e vogel) dhe i përziejm të gjitha.
Një tepsi e lyeni me gjalp dhe e fusni perzierjen ,e piqni në temperatur 180 Grad afërsisht 1 orë.

Shkon mjaft mir me sos/puding vanille ose pana të rrahur me mikser!/gatuajdheshijo.com