Domate te mbushura me vez dhe creme fraiche ( pavllak)

Përbërsit:

3 tomate te medha 
3 vez
3 lug majdanoz
3 lug creme fraiche (pavllak)
3 lug  gruyere lloj kaqkavalli  ben edhe tjeter lloj
krip-peper 
 
pastrohen tomatet -ju hjeket nje pjes siper dhe posht  pak sa te rrin tomatet ne tav-ju hjeket brendsia ngadal qe mos te behen vrima, ne mbrendsi ju qitet nga pak krip. ne en  tjeter qiten te gjitha perbersit  perzihen  mir .lyhet tava qiten tomatet dhe ne mbrendsi ju qitet nga nje   lug me creme fraiche dhe siper nga nje vez dhe nga pak krip, futen ne  
furr 180 grad per 15 -20 minuta.
 
Selam Alejkum-buqja nga hollanda