Byreke me salce molle

 

5 kokra molle .
1 luge niseshte e holluar ne nje filxhan uje .
2 filxhane sheqer ngjyre kafe,
2 luge  liker.
1 luge leng limoni.

Grijme mollet me rende, i shtojme ne tenxhere shtojme te gjithe perbersit e tjere, shtojme dhe 1 luge kanelle .

I zjejme ne zjarr te avash sa te ntrashet behet si salce .

Me pas marim rreth 7 pete (te gatshme)
Marim pete nje nga nje, lyejme peten me pak gjalpe, e bejme me dysh, si e bejme me dysh e presim ne mes dhe mbushim nga nje luge nga mbushja. I mbledhim ne rolo te vogla.

Rolote nga siper i presim pak me thike. Siper tepsise vendosim leter furre qe te mos ngjiten, i pjekim ne 180 gr sa te kuqen, sapo ti nxjerrim, i hedhim sheqer pluher dhe kanelle nga siper smile emoticon
Ju befte mire