BYREK NE FOREM ROLE ME PRESH DHE MISH

1 kg presha
500g mish te grir
Krip.piper.vaj ulliri
Pak majdanoz sipas deshires.

BRUMI.
700gr mjell
Pak vaj, krip, uje sa te mari

PERGATITJA
Pergatisim brumin siper byrek e mbulojm me nje pecet dhe e lem gjersa te pergatisim mbushjen.

Preshat i presim holle dhe i skuqim me pak vaj pasi jane skuqur hedhim mishin e grir dhe i lem ne zjar te ngadalel gjer sa mishi te kete zier.Ne fund hedhim piper krip pak majdanoz .

Me pas e ndajm brumin ne 10 copa i hapim petet si per byrek i sperkasim me mbushjen.I bledhim ne forem role. Dhe i vendosim nje nga nje ne tave te lyer me pak yndyr.Ne fund e sperkasim me gjalp te shkrir dhe e pjekim ne 180C gjer sa ta shikojm qe eshte gati./kuzhina.al