Byrek me spinaq dhe presh

Perberesit:
500 gr miell ,
500 gr spinaq ,
1 presh ,
vaj ulliri ,

Pergatitja:
Bejme brumin me uje te vaket, kripe dhe 2 luge vaj, e leme te pushoje. Me pas lajme spinaqin dhe preshin, i grijme, skuqim preshin me vaj ulliri, me pas hedhim spinaqin, kripe, i hedhim pak uje dhe i leme te ziejne sa te shteroje uji, hedhim 2 luge gjelle me miell, e trazojme sa te trashet e te mpikset. E lem gjellen te ftohet. Me pas hapim petet, une i hapa nga 3 pete te lyera me niseshte, vendosim gjysmat e peteve, hedhim gjellen, vendosim petet e mbetura, i hedhim vaj dhe e pjekim per 30 mint ne 200 grd. Pasi e heqim e mbulojm me peshqir kuzhine te zbutet dhe e servirim. Ju befte mire/kuzhina.al