Byrek me qumesht

Perberesit:
10 peta te pjekura ose dhe me teper sipas mases te tepsis qe do beni ,
4 kokrra veze ,
gati 1 lt qumesht ,
100 gr gjalp ,
kripe ,

Pergatitja:
Ne nje tas rrahim vezet hedhim qumshti , kripen dhe i perziejme ,me pas marim petet nje e nga nje ,i ndajme cdo pete ne pjese te vogla ,i lyejme ne qumesht dhe i shtrojme ne tepsi te lyer me vaj ,kur kemi ven gjysmat e peteve hedhim gjalp ,me pas shtrojm pjesen tjeter duke vepruar si me par ,ne fund qumeshtin e mbetur ja hedhim siper ,i hedhim gjalpin e mbetur me pas e pjekim per 30 mint ne 220 ° ,e nzjerim nga furra e mbulojme dhe e leme te zbutet. Ju befte mire/kuzhina.al