Byrek me presh dhe gjize

Perberesit per brumin:
500 gr miell,
uje te vaket sa te behet brum jo shime i forte,
2 luge gjelle me vaj ulliri,
kripe ,

Pergatitja:
Bejm brumin dhe e leme te pushoje, pergatisim preshin, e lajme dhe i grijme me pas ne tenxhere hedhim nje filxhan vaj ulliri, i skuqim, me pas i hedhim uje dhe kripe, i leme te ziejne me zjarr te ulet, pasi ziejne i leme te ftohen dhe hedhim gjizen, 1 veze, i perziejme, me pas hapim petet nga tre te lyera me niseshte, bejme nje pete te madhe sa tepsija, i sperkasim me vaj pasi kemi vendosur gjysmat e peteve, hedhim pergatitjen me presh dhe gjize, vendosim petet e mbetura hedhim vaj dhe e pjekim ne 220 grd per 35 mint .ju befte mire

KuzhinaIme.al