Bugace e embel

400 gr miell
9 gr maja buke.
2 luge sheqer.
1 luge me gjalpe.
3 gota me qumesht te vakur.

Per mbushjen
150 gr cokokrem

Pergatitja:
Sitim mjellin ,hapim nje apsire ne mes shtojme gjalpin, sheqerin, majene, dhe qumeshtin pak nga pak sa te mare brumi.

Punojme brumin mire e mire deri sa te mos na ngjitet ne duar.

E leme brumin reth 1 ore te dyfishohet, me pas e ndajme ne dy pjese te barabarta .

Hapim njeren pjese ne nje pete jo shume te madhe e vendosim ne tepsi shtrojme cokokremin, hapim dhe peten e dyte , e shtrojme nga siper.

Me thike e presim ne kryq, e presim dhe ne trekencat e kryqit dhe njehre , dhe me pas marim dy anet e prera dhe i perdhredhim qe te na dale si yll …. E leme akoma 15 minuta te fryhet dhe e pjekim ne 170 gr C deri sa te piqet .
Nese doni brenda ne mbushje mund te shtoni dhe arra. Ju befte mire

kuzhina.al