Ballokume

Perberesit:
1 kg miell misri,
1 kg sheqer,
400 gr gjalp,
7 veze
1 / 2 levozhge veze finj (Ne pa mundesi te finjes hedhim qumesht)

Pergatitja rrahim sheqerin me gjalpin e shkrire ne temperature ambienti sa te behet si krem, me pas hedhim vezet 1 e nga 1 duke rrahur me dore çdo veze, duhet rrahur 3 mint, pasi i mbarojm te gjitha vezet se rrahur, hedhim miellin nga pak sa te formohet brumi, hedhim finjen ose qumesht, nese ju del i bute brumi shtoni dhe 1 dore tjeter miell misri, pasi keni ber brumin vendosim leter kuzhine ne tepsi marim brum me dore dhe e vendosim ne tave te larguar nga njera tjetra, i pjekim ne 180 grd deri sa te marin ngjyre, i nxjerim nga furra i lem te ftohen. Ju befte mire/kuzhina.al