Turqia shpëton 14 azilkërkues të shtyrë mbrapa nga Greqia

Turqia shpëton 14 azilkërkues të shtyrë mbrapa nga Greqia

Roja bregdetare turke shpëtoi 14 azilkërkues të cilët u shtynë mbrapa nga autoritetet greke, sipas një burimi të sigurisë turke, transmeton Anadolu Agency (AA).

Komanda rajonale e rojës bregdetare dërgoi ekipet të premten pasi mësoi se një varkë që mbante një grup azilkërkuesish po lundronte në brigjet e rrethit Didim në provincën Aydın të Turqisë, tha burimi në kushte anonimiteti.

Ekipet e rojës bregdetare shpëtuan azilkërkuesit dhe të gjithë emigrantët e parregullt u dërguan në qendrën provinciale të migrimit.