Türkiye, një tërmet 4.9 ballë godet Izmirin

Türkiye, një tërmet 4.9 ballë godet Izmirin

Një tërmet me magnitudë 4.9 ballë të shkallës Rihter ka goditur lagjen Buça në provincën turke të Izmirit, raporton Anadolu Agency (AA).

Ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu tha se 31 persona u drejtuan në spital për shkak të panikut të shkaktuar nga tërmeti që goditi zonën në orën 3:20 të mëngjesit me kohën lokale.

Sipas tij, tre persona të lënduar janë duke u trajtuar ndërsa njëri ndodhet në gjendje të rëndë. Soylu konfirmoi se nuk kishte viktima.

Drejtori i përgjithshëm i Agjencisë së Reduktimit të Pasojave, Orhan Tatar tha se mund të ndodhin pasgoditje deri në 4 ballë dhe se qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm.

Si pasojë e tërmetit është shembur minareja e xhamisë Selahattin Oglu.