TORTE E VEQANT

 Përbersit:
 
  5 filgjana te kafes sheqer
  1 got e gjys qumsht 
  1 got vaj
  2 lug ushqimi kakao
 12 lug miell
  500 gr.arra te grimcuara
  1 peciv
  2 pudinka
 
Pergaditja:
Se pari i rrahim vezet dhe sheqerin mir me mikser pastaj e qet qumshtin dhe vajin e perzin pak dhe e qet mjellin kakaon dhe peciven,e pjek ne tem 180 grad,kur te pjeket e len mu ftof mir,e prish me pirun si krelanen me duq pastaj ja qet arrat pembi i maron 2 pudinkat jo shum te trash ja qet tortes permbi e perzin me lug torten mir me pudink e me arra pastaj e rrafshon me lug permbi e dekoron me shllag apo me qokollad kuzhine sipas deshires.