Tërmet 7,2 ballë trondit provincën Miyagi në Japoni

Tërmet 7,2 ballë trondit provincën Miyagi në Japoni

Një tërmet me fuqi 7,2 ballë ndodhi në afërsi të provincës Miyagi në Japoninë verilindore, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate nga Agjencia Meteorologjike e Japonisë (JMA), tërmeti me thellësi prej 60 kilometrash u regjistrua në afërsi të provincës Miyagi në orën 18:09 sipas kohës lokale.

Pas tërmetit, JMA lëshoi paralajmërim për një “tsunami” në bregdetin e Miyagi-t.

Tërmeti u ndie gjithashtu në gjithë verilindjen, si në Iwate, Akita, Gunma, Fukushima, Saitama, Aomori dhe kryeqytetin Tokio.