Tave me spinaq

Perberesit:
1 kg spinaq ,
1 tufe me qepe te njoma ,
2 veze ,
1 luge kafe niseshte ,
3 luge vaj ulliri,

Pergatitja:
Lajme spinaqin dhe e grijme, lajme qepet, i grijme ne tenxhere hedhim vaj, i skuqim pak qepet me pas hedhim spinaqin, pasi i kemi skuqur pak hedhim 1 gote uje, kripe dhe pak piper, i ziejme sa te shteroje uji, me pas i hedhim ne tepsi, ne tas rrahim vezet 1 luge kafeje me niseshte, e tresim me pak qumesht dhe e perziejme me vezet, ja hedhim spinaqit siper dhe e fusim ne furre sa te skuqet siper. Ju befte mire/kuzhina.al