a03aae17994ae1adac69201abeb4f021

Tartë çokollate

  • Tarta është më e mirë ditën kur gatuhet, por mund të përgatitet dhe 1 ditë më parë dhe të shërbehet e ftohtë. Silleni në temperaturën e dhomës para se ta shërbeni.

Përbërësit

500 gr brumë sable (për tart)

300 ml pana (hopla)

400 gr çokollatë

1 lëkurë limoni jeshil (lime)

1 bishtajë vanilje

 

Udhëzimet

Hapim brumin në formë pete jo shumë të hollë. E vendosim në një tavë për ta pjekur për 8 minuta në temperaturë 170 gradë dhe e lëmë të ftohet.

Në një tenxhere vendosim panën të vlojë, bashkë me mjaltin dhe vaniljen. Më pas, ashtu të ngrohtë, e hedhim në një enë, në të cilën kemi vendosur çokollatën e prerë në copëza.

I përziejmë mirë derisa çokollata të shkrijë mirë dhe më pas e lëmë të ftohet.

E vendosim këtë masë në tartën e pjekur. E lëmë masën të mpikset dhe të ftohet mirë (minimumi 2 orë) dhe tarta me çokollatë është gati për t’u shijuar.