Revani me Niseshte

Ju duhen:
2 kg qumesht,
500 gr niseshte ,
500 gr sheqer ,
250 gr gjalp

Pergatitja:
Ne nje tenxhere te thelle hedhim niseshten dhe sheqerin i perziejm se bashku, me pas shtojme qumshtin pak nga pak duke i trazuar.

E veme tenxheren ne zjarr te larte dhe e trazojme vazhdimisht me lug druri. Kur masa te filloje te trashet ,ulim flaken e zjarit, shtojme gjalpin dhe e perziejm akoma per gati 10 min .

Me pas ne nje tepsi te lyer me gjalp hedhim masen e pergatitur dhe ne nje pjate te thelle, hedhim nje lug niseshte dhe 1/2 gote qumesht dhe i tresim dhe lyejm duart dhe hapim ashtu te nxehte masen duhet te njomim vaxhdimisht duart qe ta hapim sa eshte e nxehte.

E sperkasim siper me sheqer,e fusim ne furr te parangrohur 220 ° deri sa te marr skuqje. Shpresoj tju pelqeje. Ju befte mire