Recel molle.

Perberesit;
1-kg molle te vogla,
1,5 kg sheqer,
4-filxh uje,
1-shkop kanelle,
lengun e nje limoni dhe karajfila.

Pergatitja:
Pastrojme mollet nga lekura dhe pjesen e brendshme te farave,i vejme ne tas me uje te bollshem dhe i hedhim lengun e limonit.Vejme ne tenxhere ujin me sheqerin te ziejne,dhe sa te mari vale shtojme mollet,kanelen dhe cdo molle i vejme nje karajfil,dhe e lejme te ziej gjer sa te trashet sherbeti,(zierja mbane rreth nje ore),duke i hequr vazhdimisht shkumen qe nxjerr.Kur te jete gati e heqim e lejme te ftohet dhe me pas e fusim neper vazo. Ju behte mire

Receta nga Ervina Saliu

KuzhinaIme.al