Pogaçe-të-vogla-me-kaçkavall

Pogaçe të vogla me kaçkavall: Me këtë shije nuk do t’i gjeni në asnjë furrë buke!

Gatuhen në çast dhe janë të shkëlqyeshme për kafjall, darkë apo zëmër

Përbërësit:

– 750 g miell,
– 4 vezë,
– 400 g kaçkavall,
– 100 g kajmak,
– 1 kube tharmë,
– 1 dl qumësht,
– 2 lugë vaj,
– 1 lugë e vogël kripë.

Përgatitja:

Tharmin e thërrmojmë me dorë dhe e qesim në enë bashkë me miellin.

I shtojmë 3 kokrra vezë dhe një të bardhë të vezës, kajmak dhe qumësht.

E grijmë trashë në rende gjysmën e kaçkavallit dhe e përziejmë me lugë derisa të gjithë përbërësit të bashkohen.

Me duar në tavolinën e punës në të cilën e kemi bërë me miell e bëjmë brumin, përkatësisht e “ngjeshim” derisa të bëhet i lëmuar.

Për t’u shtrirë më lehtë korja, brumin ndajeni në dy pjesë (nuk është e domosdoshme).

Me okllai e hollojmë koren në trashësi prej 1 cm dhe pastaj i bëjmë rrathët.I radhisim në tepsi në të cilën kemi vënë letër për pjekje.

Vezët e mbetura i thyejmë dhe i ndajmë të bardhët dhe të verdhët. Të verdhët i tundim me pirun dhe i lyejmë kolendrat.

Kaçkavallin e mbetur e grijmë në pjesë të imëta në rende dhe i qesim sipër kolendrave.

I pjekim 20 minuta në 200 gradë celsius

Ju bëftë mirë