189009_shutterstock-741549349_ls-780x439

Pite sipas recetës së vjetër boshnjake!

Darka për ta mbajtur në mend apo kafjalli më i mirë – zgjidheni vetë

Përbërësit:

– 500 g petë të gatshme,
– 2 kube të vogla tharmë të freskët,
– 250 ml qumësht,
– 6 lugë miell,
– gjysmë luge të vogël kripë,
– 100 gr vaj,
– 200 gr djathë,
– 200 gr. kos.

Përgatitja:

Tharmin njomeni në qumësht dhe pastaj bashkojeni me miellin e përzier më parë, kripën dhe vajin.

Përzieni që të formohet tretje e njëtrajtshme dhe lëreni të qëndrojë 10 – 15 minuta.

Në një enë të veçantë shtypni djathin dhe përzieni me kosin.

Një petë me ndihmën e brushës lyeni me tretjen e përgatitur me tharmë dhe miell, pastaj lyeni me shtesën nga djathi.

Mos e lyeni shtesën nëpër gjithë petën, por le të mbetet pranë një skaji, pastaj petën bëjeni role dhe mbështilleni në rreth. Bëni kështu edhe me petët e tjera.

Pitet e bëra role radhitni në tepsi të lyer. Nëse ju ka mbetur tretje me tharmë, qiteni sipër pites.

Piqeni në 200 gradë celsius 30-35 minuta, derisa të marrë ngjyrë ari.