thumbs_b_c_c02efb2d520801e17c4d7e27cc202ab0

OBSH: 14.000 të zhvendosur nga rajoni ukrainas i Kharkivit në 2 javë për shkak të përleshjeve të rënda

Mbi 14.000 njerëz janë zhvendosur nga rajoni i Kharkivit të Ukrainës në dy javët e fundit pasi përleshjet midis forcave ruse dhe ukrainase janë intensifikuar, tha sot përfaqësuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Ukrainën, Jarno Habicht, raporton Anadolu.

Duke folur në një konferencë shtypi në Gjenevë, e cila u transmetua drejtpërdrejt nga Kievi, Habicht tha se shifrat janë siguruar nga autoritetet lokale ukrainase.

Gati 189.000 të tjerë ende jetojnë brenda 25 kilometrave nga kufiri i Federatës Ruse, duke u përballur me rreziqe të konsiderueshme për shkak të luftimeve të vazhdueshme, vuri në dukje zyrtari i OBSH-së.

Ai tha se për shkak të “përkeqësimit të situatës së sigurisë, nevojat humanitare në rajon po rriten shpejt”.

Ndërkaq, në një deklaratë të postuar në Telegram, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Kharkivit, Oleh Sinehubov, tha se autoritetet ende po evakuojnë civilët, me mbi 10.700 njerëz të transportuar nga zonat afër vijës së frontit në 11 ditë.

Më 10 maj, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës njoftoi transferimin e njësive rezervë nga forcat e saj të armatosura në drejtimin Volchansk në rajonin e Kharkivit, ndërsa autoritetet lokale u kërkuan banorëve të evakuonin rajonin.

Presidenti rus Vladimir Putin tha të premten se operacionet luftarake në rajonin e Kharkivit kanë për qëllim krijimin e një “zone sanitare” – një zonë tampon nga e cila sulmet ukrainase nuk mund të arrijnë në territorin rus.

Të enjten, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e përshkroi situatën luftarake në rajonin e Kharkivit si “jashtëzakonisht të vështirë” dhe u takua me shefat e tij ushtarakë për të diskutuar veprimet e mundshme.