MAKARONA ME POMODORINI

Perberesit per 4 persona:
350 gr Makarona,
150 gr Pomodorini te thara, 1 Hudher,
250 gr Ricota,
20 gr arra Pishe,
Borzilok, Vaj, Sale, Piper.

Ne fillim vendosim per te zier makaronat.Hedhim pomodorinot me hudher dhe vaj ne nje tigan dhe i leme te skuqen per pak minuta.Pregatisim ne nje ene tjeter ricoten me borzilok te copetuara.Mbasi makaronat te na jene zier i hedhim ne tigani ku kemi skuqur pomodorinot, ku i shtojme edhe ricoten dhe borzilokun, i hedhim kripe dhe pak piper sipas deshires dhe i leme te skuqen per disa minuta.Ne nje tigan tjeter hedhim arra pishe per ti pjekur.Tashme makaronat me pomodorini jane gati.Ju mund ti sherbeni ato duke zbukuruar pjaten me borzilok te fresket dhe arrat e pishes qe ne sapo beme.Ju befte mire!

Kuzhina.al