shutterstock_75689086_0

Kadaif- 2 receta fantastike

Kadaifi është një ëmbëlsirë klasike shqiptare e përgatitur me brumë në fije, së cilës i shtohen shumë gjalpë, arra dhe kokrra në sherbet të trashë.

Përbërësit

1 kg kadaif ne fije
1/2 kg arra të shtypura dhe të pjekura
1/2 kg gjalpë pa kripë
2 lugë kanellë

Përbërësit për shurup

1l ujë
1.5 kg sheqer
2 lugë lëng limoni

Përgatitja e mbushjes

Përzieni arrat me kanellën dhe lërini mënjanë.

Në këtë pikë, ne mund të përgatisim kadaif në dy mënyra:

1. KADAIF ROLE`

Për të përgatitur rrotullën kadaifi, ndani kadaifi në fije në 24 pjesë (ose më shumë nëse doni copa më të vogla). Hapni secilën pjesë në një formë gjatësore, vendosni një lugë mbushje arre në mes dhe e rrokullisni në një role, duke i vendosur copat njëra pas tjetrës në një tigan të lyer me gjalpë. Spërkatni sipër gjalpin e mbetur përpara se ta fusni në furrë.

2. KADAIF I SHTRUAR

E ndajmë kadaifin në dy pjesë të barabarta. Së pari, përhapni gjysmën e kadaifit në tavën e lyer me gjalpë, hidhni të gjithë mbushjen e arrave, duke e shpërndarë në mënyrë të barabartë, dhe përhapni kadaifin e mbetur. Spërkatni sipërfaqen me gjalpin e mbetur para se ta fusni në furrë.

Pjekja

Piqeni në një furrë të parangrohur në 160 ° C për 50-60 minuta, ose derisa sipërfaqja të jetë bërë e artë. Lëreni të ftohet plotësisht para se të shtoni shurupin.

Shurupi

Vendoseni në një tenxhere, sheqer dhe lëng limoni. Ziejeni atë për saktësisht 7 minuta nga fillimi i zierjes së shurupit, duke e përzier në mënyrë që sheqeri të shkrihet plotësisht. Pas kësaj, ne hedhim lugë kadaifin tashmë të ftohtë derisa të thithë të gjithë shurupin. Lëreni atë brenda natës ose 8-10 orë në mënyrë që të siguroheni që i gjithë shurupi të absorbohet nga kadaifi. Më pas shërbejeni të ndarë në copa.