presshhh

Gjellë me presh

Gjella me presh është një gjellë tipike dimërore, e cila bëhet jashtëzakonisht e shijshme po u gatua në zjarr me dru. Nëse doni të vërtetoheni, provojeni recetën tonë.

Përbërësit:

1 kg mish viçi

1 kg presh (purrinj)

2 karrota

1 kg presh (purrinj)

1 patate

1 gjethe dafine

mentë të thatë

vaj ulliri

kripë dhe piper i zi

vegeta Podravka

 

Përgatitja:
Ndërkohë që mishi zien, përgatisni preshin, të cilin duhet ta pastroni mirë, pastaj lajeni dhe priteni në copa rreth 3-4 cm të gjata.

Pastroni dhe prisni në kubikë mesatarë edhe karrotat e pataten.

Hidhni vajin në një tigan, të cilin duhet ta vendosni në zjarr të lartë. Kaurdisni me radhë preshin e prerë dhe perimet e tjera.

Skuqini derisa të marrin një ngjyrë të lehtë kafeje.

Perimet e kaurdisura shtoni tek mishi i viçit. Fillimisht preshin, një gjethe dafine, pak kripë, ujë derisa të mbulohet preshi.

Ziejeni këtë masë për 15-20 minuta.

Në 10 minutat e fundit shtoni edhe patatet e karrotat, pak mentë të thatë dhe vazhdoni zierjen derisa të përgjysmohet lëngu i gjellës.

Pastaj fikeni zjarrin dhe gjellën me presh lëreni të pushojë për 15 minuta përpara se ta shërbeni.
Ju bëftë mirë.