Erdoğan dhe Zelenskyy diskutojnë zhvillimet e fundit në luftën Rusi-Ukrainë

Erdoğan dhe Zelenskyy diskutojnë zhvillimet e fundit në luftën Rusi-Ukrainë

Në një bisedë telefonike, presidentët e Turqisë dhe Ukrainës diskutuan situatën në terren në luftën Rusi-Ukrainë, si dhe “fazën e arritur” në bisedimet për t’i dhënë fund konfliktit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjatë bisedës telefonike, e cila erdhi një ditë pas samitit të liderëve të NATO-s në Bruksel, Recep Tayyip Erdoğan i tha homologut të tij ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, se në këtë ngjarje, ai kishte përsëritur mbështetjen e Turqisë për integritetin territorial të Ukrainës, thuhet në një deklaratë të Drejtorisë së Komunikimeve.

Në deklaratë gjithashtu thuhet se presidenti Erdoğan i tha homologut të tij ukrainas se gjatë takimeve të tij dypalëshe me liderët e tjerë pjesëmarrës, ai kishte “ndarë në mënyrë gjithëpërfshirëse politikën aktive dhe parimore” që Ankaraja ndoqi dhe “përpjekjet efikase diplomatike që kishte bërë”.

“Presidenti Erdogan theksoi se Turqia kishte ofruar të gjithë ndihmën brenda fuqisë së saj gjatë këtij procesi”, përfundoi ai.

Samiti i NATO-s

Pas samitit, NATO lëshoi një deklaratë të përbashkët duke thënë se do të përshpejtonte transformimin e saj për “një realitet strategjik më të rrezikshëm”.

“Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka shkatërruar paqen në Evropë dhe po shkakton vuajtje të mëdha njerëzore dhe shkatërrime”, thuhet në deklaratë.

Rusia e filloi luftën e saj më 24 shkurt. Kjo ka shkaktuar zemërim ndërkombëtar, ndërsa BE-ja, SHBA-ja dhe Britania e Madhe kanë zbatuar sanksione të ashpra financiare ndaj Moskës.