Embelsire

Kremi i bardhe:
600ml qumesht
3 luge miell misri (nisheste)
3 lug miell
1 veze
6 luge sheqer

Kremi kuq:
500ml leng vishnjes
5 lug sheqer
4 luge miell misri (nisheste)
Pergatitja:
Kremi bardhe:
Bejme gjithe perbersit bashke, i perziejme mire me tel kuzhine dhe veme te zihet duke perzere pa nderprere pasi qe ziejne, i heqim nga zjarri dhe gjysmes se kremit e hedhim ne kallaup me formë sipas deshires..

Kremi kuq:
Bejme perbersit bashke dhe veme te zihet duke perziere pa nderprere, pasi qe zihet veme mbi kremin e bardhe dhe siper kremit kuq perseri shtojme krem te bardhe…/kuzhina.al

Sipas deshires bejme dekorim copeza te vogla ananasi Ju befte mire