Embelsire me sherbet

Per embelsiren duhen:
200 gr gjalp ,
1 filxh caj sheqer ,
3 veze ,
1 filxh caj leng portokalli ,
3 filxh miell ,
lekuren e nje limoni ,
2 luge te vogla pluhur pjekes pak kanele.

Per sherbetin:
2 gota uje ,
2 gota sheqer ,
lekuren e nje limoni ,
lekuren dhe lengun e nje portokalli.

Rrahim per 5 min sheqerin me gjalpin me pas shtojmr vezet nje nga nje lengun e portokallit ,miellin ,pluhurin pjekes dhe kanelen e rrahim per pak akoma me pas e hedhum ne tepsi , sipas deshires mund ti bejme forma te ndryshme me cokollate te shkrire qe e bashkojme me 2 luge nja brumi.E pjekim ne 170 gr rreth 40 min. E lejme te ftohet .Ziejme sherbetin per 10 min me pas e lejme te ftohet 5 min dhe ja hedhim embelsires qe e kemi prere me pare. E mbulojme dhe e lejme te ftohet mire. Ju befte mire/kuzhina.al