Embelsire me portokalle

Perberesit:
1 gote sheqer,
1 gote vaj misri,
5 veze,
200 gr kos ,
1 pako pet te gatshme,
1 vanilje,
60 gr pluhur pjekes ,
1 lekur portokalli e grir holl…

Pergatitja:
Ne nje tepsi vendosim petet e gatshme duke i mbledhur ne menyr rrudhosje jo te shtruara bukur…ne nje ene te thell perziejm vezet me sheqerin dhe me pas vajn me kosin,ne fund vaniljen pluhurin pjekes dhe lekuren e portokalles i perziejm mir deri sa te behet nje mas kremi ,me pas e vendosim ne tepsin me petet dhe presim 5 minuta sa e gjith masa te njomi pak petet,dhe e pjekim ne 170 c. sa te mari ngjyre te kuqe..per sherbetin duhen 2 gota sheqer, 3 uj dhe 1 portokalle e prer ne feta ,mund ti hedhesh dhe sherbeti i ngrot dhe embelsira nuk ka asnje problem , eshte shum e thjesht shpresoj tju pelqeje.kuzhina./.al