Brusketa me Ullinj

Të thjeshta, të shijshme dhe për më tepër përgatitja e tyre ju merr më pak kohë nga sa mund të mendoni.Përbërësit1 bagetë (e prerë në feta)2 gota domate qershi(të prera përgjysmë)2 degë selino1/2 filxhan çaji karotë(të copëtuara)1/4 filxhan çaji ullinj(të prerë në feta)1/4 filxhan çaji ullinj(të mbushur, të prerë në feta)1/4 filxhan çaji majdanoz (i freskët)1/4 filxhan çaji qepë e kuqe (të copëtuara)1 lugë çaji hudhër3 lugë gjelle vaj ulliri2 lugë gjelle uthull balsamike1/4 lugë çaji kripë1/8 lugë çaji piper i zi PërgatitjaNë një tas të madh shtoni doamtet e prera përgjysmë, selinonë, ullinjtë, majdanozin dhe qepët e kuqe.Në një enë tjetër shtoni vjain e ullirit, uthullën balsamike, pak kripë dhe piper të zi. Hidheni salcën e përgatitur mbi perime dhe përziejini mirë.Prejeni bagetën në feta mesatare dhe vendosini në furrë të theken për rreth 15 minuta në temperaturën 180 gradë Celcius.Më pas, renditini në një pjatë për servirje.Hidhni mbi secilën prej tyre nga masa e përgatitur me perime dhe brusketat janë gati për t’u servirur./Mesazhi/