Bakllava e shijshme me shqind dhe grizë

Versioni me shqind rrjedh nga Tunizia, ndonëse ngado që të jetë – ai është fantastik!

Përbërësit:

– 400 – 500 g kore të holla për bakllava,
– vaj për lyerje,
– 4 vezë,
– 8 lugë sheqer,
– 8 lugë grizë,
– 125 g gjalpë,
– 100 ml qumësht,
– 200 g shqind të bluar,
– 3 filxhanë sheqer,
-3 filxhanë ujë
– lëng limoni.

Përgatitja:

Tundni vezët dhe sheqerin, shtoni grizin, gjalpin dhe qumështin. Në fund përzieni shqindin e bluar.

Në tepsi të lyer qitni koren e parë, lyejeni me vaj dhe sipër qitni tjetrën. Edhe këtë lyeni me faj dhe qitni një shtresë të hollë filli.

Vazhdoni me rendisjen derisa të shpenzoni gjithë materialin. Në fund gjithashtu lyeni me vaj.