Unioni i Dijetarëve Muslimanë kërkon “veprim” për të mbrojtur xhaminë Al-Aksa

Unioni i Dijetarëve Muslimanë kërkon “veprim” për të mbrojtur xhaminë Al-Aksa

Unioni Ndërkombëtar i Dijetarëve Muslimanë (UNDM) u ka bërë thirrje shteteve muslimane dhe udhëheqësve të tyre që të mbrojnë xhaminë Al-Aksa pas inkursioneve të kolonëve izraelitë në zonën e pikës së nxehtë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë të lëshuar vonë të dielën, Sekretari i Përgjithshëm i UNDM Ali Al-Qaradaghi tha se Dijetarët Muslimanë “i dënojnë fuqishëm këto përpjekje provokuese”.

Ai u bëri thirrje udhëheqësve dhe popujve të vendeve muslimane që të mbrojnë “drejtimin e tyre të parë drejt lutjes (kibles)”.

Unioni bëri thirrje që “të bëhet gjithçka që është e mundur për t’u dhënë fund sulmeve të pushtuesve ndaj Al-Aksa-s”.

Al-Qaradaghi u bëri thirrje “njerëzve të lirë në botë dhe organizatave ndërkombëtare humanitare që të qëndrojnë në krah të popullit palestinez dhe të mbrojnë të drejtën e tyre arabe dhe islamike për Al-Aksa-n”.

“I ndjekim me shqetësim dhe pikëllim të madh atë që po ndodh në xhaminë e bekuar Al-Aksa dhe Al-Kuds Al-Sharif dhe përpjekjet e dëshpëruara sioniste për të marrë kontrollin e plotë të xhamisë Al-Aksa”, shtoi ai.

Deklarata erdhi derisa mijëra kolonë izraelitë organizuan një marshim flamuri të dielën për të shënuar atë që ata e quajnë “ditën e bashkimit të Kudsit”, duke iu referuar pushtimit të qytetit nga Izraeli në vitin 1967.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor, ku ndodhet kompleksi i xhamisë Al-Aksa, gjatë luftës arabo-izraelite të vitit 1967. Ajo aneksoi të gjithë qytetin në vitin 1980, në një lëvizje që nuk u njoh kurrë nga komuniteti ndërkombëtar.

Përleshjet rreth marshimit të flamurit të vitit të kaluar çuan në një ofensivë 11-ditore izraelite në Rripin e Gazës gjatë së cilës u vranë më shumë se 260 palestinezë dhe mijëra u plagosën, ndërsa 13 izraelitë u vranë gjithashtu nga zjarri palestinez nga Gaza gjatë rrjedhës së konfliktit. Dhuna, më e keqja në vite, u ndal nën një armëpushim të ndërmjetësuar nga Egjipti.