Ukraina: 225 fëmijë të vdekur nga sulmet ruse deri më tani

Ukraina: 225 fëmijë të vdekur nga sulmet ruse deri më tani

Të paktën 225 fëmijë kanë humbur jetën dhe 413 janë plagosur në sulmet e ushtrisë ruse në Ukrainë, njoftuan autoritetet e vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e bërë nga Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës, thuhet se nga bombardimet e ushtrisë ruse janë dëmtuar 1.635 institucione arsimore, ndërsa 126 prej tyre janë shkatërruar plotësisht.

Në deklaratë theksohet se që nga 24 shkurti, kur Rusia filloi sulmet e saj, 225 fëmijë kanë humbur jetën dhe 413 fëmijë janë plagosur.