Sulmohen me raketa bazat e SHBA-së në Siri

Sulmohen me raketa bazat e SHBA-së në Siri

Sulme me raketa janë kryer përreth fushave të gazit Omer dhe Kuniko ku janë vendosur forcat e SHBA-së në qytetin Deir ez-Zor në lindje të Sirisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas informacionit që gazetari i AA-së ka marrë nga burimet lokale, mësohet se sulmet me raketa ndaj fushave të gazit Omer dhe Kuniko ku janë vendosur forcat amerikanë janë kryer nga zonat ku tregojnë prani grupet e huaja terroriste me mbështetje iraniane në Deir ez-Zor.

Gjatë sulme nuk ka pasur ndonjë dëmtim në fushat e gazit.

Ndërsa forcat amerikane kanë kryer goditje me artileri dhe raketa në drejtimin nga erdhën raketat.

Territoret e Deir ez-Zor që mbesin në lindje të Lumit Eufrat, ndodhen nën pushtimin e organizatës terroriste me mbështetje amerikane YPG/PKK, ndërsa qendra e qytetit dhe zonat rurale të saj ndodhen nën kontrollin e regjimit të Asadit dhe grupeve me mbështetje iraniane.

Rajonet në Deir ez-Zor ku grupet terroriste të mbështetura nga SHBA-ja dhe Iranit tregojnë prani, janë vënë në shënjestër shpesh kohët e fundit.