78ebb560-d678-4a85-9142-2c88fe2cdc43-780x439

Sot, asteroidi më i madh për këtë vit do të kalojë me shpejtësi afër Tokës

Asteroidi më i madh që do të kalojë pranë Tokës këtë vit do t’i afrohet më shumë asaj të dielën, por shkencëtarët kanë thënë që nuk duhet të panik sepse nuk paraqet asnjë kërcënim për planetin.

Shkëmbi gjigant hapësinor që shkencëtarët e quajnë 2001 F032 ka një diametër prej disa qindra metrash dhe do t’i afrohet Tokës në një distancë prej rreth 2 milionë kilometra, tha agjencia amerikane e hapësirës NASA, transmeton Telegrafi.

Distanca është më shumë se pesë herë distanca nga Toka në Hënë.

“Kjo është e qëndrueshme, nuk është në një trajektore të rrezikshme”, tha Detlef Koschny, një ekspert i asteroideve në Agjencinë Evropiane të Hapësirës, ​​duke shtuar se objekti qiellor do të jetë në gjendje të shihet nga astronomët amatorë me pajisje të mira.

“Ne e dimë saktësisht shtegun orbital 2001 F032 rreth Diellit që kur u zbulua 20 vjet më parë dhe e kemi ndjekur që prej asaj kohe”, tha Paul Chodas, drejtori i Qendrës për Studimin e Objekteve të Tokës së Afërt.

Ky asteroid, i cili rrotullohet rreth Diellit çdo 810 ditë, do të kalojë Tokën me një shpejtësi prej rreth 124,000 kilometra në orë.

Pas një vizite të padëmshme të dielën 2001, F032 do të vazhdojë udhëtimin e tij të vetmuar, duke mos iu afruar Tokës përsëri deri në vitin 2052, tha NASA.

Shkencëtarët po planifikojnë një fluturim për të eksploruar më afër asteroidin. “Ne nuk dimë shumë për të”, tha Koschny.

Ai tha se një vështrim nga afër i 2001 F032 do të ndihmonte astronomët që punojnë në projekte që kanë të bëjnë me devijimet e asteroideve.

Një asteroid me madhësinë e 2001 F032 mund të shkatërrojë të gjithë shtetin ku do të binte, tha Koschny. /Telegrafi/

Shopping Basket
IOS
ANDROID
DONACION
DËRGO MESAZH