volcano-explosion-780x439

Rritet numri i të vdekurve pas shpërthimit të vullkanit në Kongo

Të paktën 31 njerëz kanë vdekur dhe qindra fëmijë dyshohet se janë zhdukur pasi mali Nyiragongo shpërtheu në Republikën Demokratike Lindore të Kongos (DRC).

Zëdhënësi i qeverisë, Patrick Muyaya konfirmoi numrin e azhurnuar të të vdekurve në një deklaratë të hënën, duke shtuar se ai ndoshta do të rritet pasi përgjigjet e para janë ende në kërkim të njerëzve.

Nëntë njerëz vdiqën në një aksident automobilistik ndërsa u përpoqën të largoheshin, katër njerëz vdiqën ndërsa po përpiqeshin t’i shpëtonin një burgu dhe dy njerëz vdiqën nga djegiet, tha Muyaya në një deklaratë të mëparshme të dielën.

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) tha se fëmijët humbën mes kaosit ndërsa banorët u larguan nga qyteti afër Goma të shtunën. Më shumë se 150 fëmijë janë ndarë nga familjet e tyre dhe më shumë se 170 fëmijë kanë frikë të zhduken, tha agjencia, raporton cnn.

Rreth 8,000 njerëz kaluan në Ruandë nga DRC për të kërkuar strehim pas shpërthimit, me disa që u kthyen prapa një ditë më vonë, tha Ministria e Menaxhimit të Emergjencave të Ruandës.

Mijëra banorë në Goma kaluan të shtunën natën jashtë pas shpërthimit, sipas një zëdhënësi të Këshillit Norvegjez për Refugjatët (NRC). /Telegrafi/