Rrëzohet një helikopter ushtarak në Turqi, 9 ushtarë martirizohen

Rrëzohet një helikopter ushtarak në Turqi, 9 ushtarë martirizohen

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë ka njoftuar se nëntë ushtarë janë martirizuar dhe katër të tjerë janë plagosur si pasojë e rrëzimit të një helikopteri ushtarak në lindje të vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Si rezultat i aksidentit tragjik, nëntë shokët tanë heroikë në helikopter u martirizuan dhe katër të tjerë u plagosën”, tha ministria turke në një njoftim.

Kontakti me helikopterin ushtarak të tipit ‘Cougar’, i cili u ngrit në orën 1:55 pasdite nga provinca lindore Bingol në rrethin Tatvan, u ndërpre në orën 2:25 pasdite.

“Po zhvillohen përpjekje për transferimin e personelit tonë të plagosur në spital”, tha ministria turke