gettyimages-963839092-780x439

Përfitimet e shumta shëndetësore të kumbullave të thata

Të mbushura me lëndë ushqyese që mbrojnë kockat tuaja dhe përmirësojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm, kumbullat e thata mund të jenë një nga ushqimet më të rëndësishme për plakjen e shëndetshme.

Megjithëse përmbajnë një sasi të mirë sheqeri, ato gjithashtu janë të mbushura me fibra, të cilat ngadalësojnë thithjen e sheqerit në qarkullimin e gjakut. Me fjalë të tjera, ju nuk duhet të shqetësoheni për kumbullat e thata që rritin sheqerin në gjak, sepse fibrat kujdesen për këtë!

Fibrat mund të ndihmojnë në luftimin e kapsllëkut dhe problemet e tjera të tretjes si hemorroidet, të cilat janë të zakonshme tek të rriturit e moshuar, shkruan FFW.

Ato ndihmojnë gjithashtu në rritjen e baktereve të dobishme në zorrë, të cilat mund të kontribuojnë në humbjen e peshës dhe është treguar se nxitin ngopjen, duke ju bërë më pak të ngjarë të hani tepër. Vetëm një gjysmë filxhani kumbullash të thata përmban gjashtë gram fibra, e cila është një dozë e mjaftueshme! Ato janë gjithashtu të pasur me ushqyes të tjerë jetësorë si kaliumi (i cili ndihmon në tretjen dhe presionin e gjakut), si dhe vitamina të tjera kryesore si vitamina A, K, B6 dhe hekuri!

Kur bëhet fjalë për shëndetin e muskujve dhe kockave tuaja, kumbullat e thata janë një shtesë e shkëlqyeshme për dietën tuaj sepse ato përmbajnë bor, një mineral që është i nevojshëm për ndërtimin e kockave dhe muskujve. Në një studim, konsumimi i kumbullave të thata tregoi për të parandaluar humbjen e masës kockore te gratë pas menopauzës të prirura ndaj osteoporozës.

Edhe më mbresëlënëse ishte se për të parë rezultate, këtyre grave u duhej të hanin vetëm pesë deri në gjashtë kumbulla të thata në ditë. Për shkak se janë të mbushura me hekur, kumbullat e thata kanë shumë përfitime bukurie. Mungesa e hekurit, e cila është shumë e zakonshme tek gratë e moshuara, shkakton dëmtim të lëkurës, duke çuar në më shumë rrudha dhe vija. Për të mos përmendur, humbjen e flokëve.

Gjëja më e mirë në lidhje me kumbullat e thata është se ju mund të korrni të gjitha përfitimet e tyre me të vërtetë lehtë. Në fakt, shumica e studimeve të përmendura kërkonin vetëm të hanin vetëm pesë kumbulla të thata në ditë për të parë ndryshimet. /Telegrafi/