Green-tea-vs-black-tea-Old-hands-question-science-when-it-comes-to-deciding-which-tea-has-the-most-health-benefits-2048x1365-1-1536x1024-1-1140x570

Ku gabojmë kur konsumojmë çaj jeshil?

Megjithëse shumë studime kanë konfirmuar shumë herë përfitimet e pirjes së çajit jeshil, ka disa gjëra që duhet të mbani në mend

Për fillim, rekomandohet të konsumoni dy deri në tre filxhanë çaj jeshil në ditë dhe nuk duhet ta tejkaloni atë.

Ka edhe disa gjëra që duhet kushtuar kujdes me rastin e konsumimit të çajit jeshil, transmeton Telegrafi.

-Mos pini çaj jeshil menjëherë pasi të keni ngrënë ushqim

Një nga keqkuptimet më të mëdha kur konsumoni çaj jeshil është se nëse çaji jeshil është i mirë për trurin, lëkurën dhe kockat.

Por, meqenëse trupi ende nuk i ka tretur të gjitha proteinat që keni marrë me ushqim, konsumimi i çajit jeshil menjëherë pas të keni ngrënë ushqim mund të dëmtojë këtë proces, kështu që do të duhej ta shmangni atë patjetër.

-Konsumoni çaj jeshil kur ftohet pak

Jo vetëm që konsumimi i çajit të nxehtë do ta bëjë atë pa shije, por gjithashtu mund të dëmtojë lukthin dhe fytin tuaj.

Mbani çajin tuaj të gjelbër të ngrohtë dhe kurrë shumë të nxehtë.

-Mos pini çaj jeshil në stomak bosh

Çaji jeshil përmban antioksidantë të fortë dhe polifenole të forta që mund të rrisin prodhimin e acidit në stomak.

Çaji jeshil përmban antioksidantë dhe polifenole të forta që mund të rrisin prodhimin e acidit në stomak dhe të prishin tretjen. Do të ishte ideale ta konsumoni këtë çaj midis vakteve, transmeton telegrafi.

-Mos shtoni mjaltë në çajin e nxehtë

Shumica prej nesh pëlqen të shtojë mjaltë në çajin jeshil sepse është një alternativë e shëndetshme për sheqerin dhe ka shije të mirë.

Sidoqoftë, nëse shtoni mjaltë në çajin e nxehtë të gjelbër, ka shumë të ngjarë që vlera ushqyese e mjaltit të shkatërrohet.

-Mos merrni ilaçe me çaj jeshil

Shumë njerëz pinë tableta me një filxhan çaji jeshil në mëngjes. Kjo mund të jetë jashtëzakonisht e dëmshme sepse përbërja kimike e tabletës mund të përzihet me çaj jeshil duke çuar në aciditet.

Kjo është arsyeja pse rekomandohet të pini tabletat me ujë të thjeshtë, shkruan Times Of India.

-Shumë çaj jeshil nuk është një zgjedhje e mirë

Vetëm për shkak se çaji jeshil është i shëndetshëm, nuk do të thotë që mund ta pini në sasi të pakufizuar. Ashtu si çaji ose kafeja, çaji jeshil gjithashtu përmban kafeinë.

Marrja e tepërt e kafeinës mund të shkaktojë dhimbje koke, letargji, letargji, nervozizëm dhe ankth.

Shumë çaj jeshil gjithashtu mund të zvogëlojë thithjen e hekurit në trup. Sigurohuni që të mbani dy deri në tre gota në ditë.