Rtv Pendimi

Kosovë, kryeparlamentari Konjufca priti në takim delegacionin e Unionit Arab

Kosovë, kryeparlamentari Konjufca priti në takim delegacionin e Unionit Arab

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka pritur në takim delegacionin e Unionit Arab për Zhvillim të Qëndrueshëm dhe Mjedis, pjesëmarrës të Konferencës Ndërkombëtare Arabo-Evropiane, që do të mbahet më 7 dhe 8 maj në Prishtinë, organizuar nga Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) dhe Ministria e Mjedisit, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas takimit me ta, Zyra e për Informim e Kryetarit të Kuvendit njoftoi se Konjufca i ka vlerësuar marrëdhëniet e mira me shtetet arabe, duke shprehur gatishmërinë për bashkëpunim konkret në fusha të ndryshme me interes për Kosovën, si energjia, mjedisi dhe bujqësia.

Në këtë takim, delegacioni arab premtoi intensifikimin e bashkëpunimit ekonomik dhe thellimin e përkrahjes së Kosovës në projekte mjedisore dhe zhvillim të qëndrueshëm.​

Ata dje janë pritur edhe nga zëvendësministri i MPJD-së, Kreshnik Ahmeti, para pjesëmarrjes më 7 dhe 8 maj në konferencën me temë “Ndikimi i ndryshimeve klimatike në degradimin e tokës”.

Zëvendësministri Ahmeti theksoi se Kosova si shtet ka ndërtuar marrëdhënie të shkëlqyera me vendet arabe.

Sekretari i Përgjithshëm i Unionit, Ashraf Abdel Aziz, duke e falënderuar Ahmetin për mikpritje, tha se thellimi i bashkëpunimit mes Kosovës dhe shteteve arabe është pikërisht arsyeja e vizitës në Kosovë si dhe organizimit të Konferencës Arabo-Evropiane.

Ai ka shprehur interesimin për hapa konkretë për bashkëpunim sidomos në fushën e energjisë të qëndrueshme, për të cilën ka thënë se kanë eksperiencë të kamotshme.

Gjithashtu përfaqësuesi i shtetit të Egjiptit nga ky delegacion, ka thënë se janë të gatshëm të bëjnë hapat e parë në krijimin e një lidhjeje bashkëpunimin në fushën e bujqësisë.

Zëvendësministri Ahmeti e ka informuar delegacionin për punën që Qeveria e Kosovës është duke bërë në finalizimin e strategjisë për energji, për ta kaluar atë në energji të qëndrueshme dhe për zhvillimin ekonomik që shteti i Kosovës ka shënuar në vitin e fundit.

Delegacioni do të qëndrojë në Kosovë deri më 10 maj 2022 dhe përfaqësuesit e këtij delegacioni do të zhvillojnë takime me udhëheqës të institucioneve të ndryshme të vendit si dhe do të realizojnë edhe vizita studimore nëpër Kosovë.

TË NGJAJSHME

IOS
ANDROID
DONACION
DËRGO MESAZH