d5d1a9bb-3664-4064-8d59-6db4a8a261ed-1130x635

Apple prezanton iPhone 15 dhe 15 Plus – sa kushton telefoni i ri

Apple prezantoi iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus në ngjarjen ‘Wonderlust’ dhe duket se u materializuan shumica e thashethemeve rreth veçorive të reja të iPhone 2023.

Ne duhej t’i merrnim ato me të njëjtin çmim me procesorë më të shpejtë dhe kamera me rezolucion të lartë të huazuar nga “vëllezërit e motrat e tyre” të vitit të kaluar, pasi ato gjithashtu ofrojnë shumë pak për sa i përket përmirësimeve të tjera të harduerit, kështu që një etiketë më e lartë do të kishte shkaktuar një rritje edhe më të madhe eksodi drejt Pro-ve se vitin e kaluar.

Çfarë ka të re me iPhone 15 dhe 15 Plus?

Kamera kryesore e re 48 MP
Ekran 2x më i ndritshëm 2000 nits M12 OLED
Çipi 4nm Apple A16
Çip i ri U2 UWB për lidhje 3 herë më larg
Karikuesi USB-C
Asistencë dyvjeçare falas me lidhje satelitore

Ndoshta ndryshimi më i madh vizual midis dizajnit të një iPhone 14 dhe iPhone 15 është ekrani i mrekullueshëm Dynamic Island që deri më tani ishte një markë e rezervuar për linjën më të shtrenjtë iPhone 14 Pro. Në pjesën e përparme, iPhone 15 tani do të duket si një iPhone 15 Pro, dhe kjo është një gjë e mirë për fansat e Apple që ndiheshin të lënë jashtë nëse blinin një nga… ata iPhone më të lirë.

Ndërsa dizajni Dynamic Island FOMO është zhdukur, ai me fuqinë më të ngadaltë të shfaqjes dhe përpunimit mbetet. iPhone 15 dhe 15 Plus janë të pajisur me të njëjtën shpejtësi të rifreskimit të lodhur 60 Hz të ekraneve të tij 6.1 inç dhe 6.7 inç. Ndryshimi i vetëm është një teknologji OLED e gjeneratës së re, e cila është ende e varietetit të lirë LTPS, por lejon një ndriçim më të lartë se sa në iPhone 14. Për ta arritur këtë, Apple supozohet se ka pajisur iPhone 15 dhe 15 Plus me OLED të gjeneratës së 12-të të Samsung teknologjia e ekranit që deri më tani ishte e rezervuar për modelet Pro.

iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus huazojnë dy elementë të tjerë harduerikë të linjës 14 Pro të vitit të kaluar – procesorin 4nm Apple A16 dhe rezolucionin e sensorit kryesor të kamerës 48MP. Sensori më i madh do t’u mundësonte atyre të mbledhin më shumë dritë për shkrepjet e natës dhe të godasin foto më të detajuara me zmadhimin 2x, ndërsa shkëputet nga sensori kryesor.

Lidhja me iPhone 15

Apple iPhone 15 mund të lidhet deri në 3 herë më larg se paraardhësi i tij me çipin e ri U2 Ultrawide Band që sapo u prezantua me Apple Watch Series 9. Lidhja e përmirësuar satelitore tani përfshin Ndihmën në rrugë që do të nisë në SHBA me AAA për anëtarë ose si shërbim i pavarur. Këto shërbime të reja do të jenë falas për dy vjet me çdo blerje të re të iPhone 15.

Jetëgjatësia e baterisë dhe karikimi USB-C

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, bateria më e madhe e iPhone 15 ka pësuar rritjen më drastike të kapacitetit prej 18 për qind nga paraardhësi i saj, i cili duhet të lejojë 24 orë riprodhim video me një karikim, nga 20 në paraardhësin e tij, pasi procesori A16 gjithashtu vjen më shumë kursimtar.

Megjithatë, kapaciteti nuk është përmirësimi i vetëm në fushën e baterisë dhe karikimit të serisë iPhone 15. Një legjislacion i Komisionit Evropian e detyroi Apple të kalonte në standardin e portit USB-C dhe këto ndryshime mund të kontribuojnë në jetëgjatësinë më të gjatë të baterisë së iPhone 15 dhe 15 Plus, si dhe një përvojë më të përshtatshme karikimi dhe më pak humbje të kabllove.

Ngjyrat e reja të Apple iPhone 15 dhe 15 Plus, porositë paraprake dhe çmimet e detajuara

iPhone 15 i ri dhe vëllai i tij më i madh 6.7 inç iPhone 15 Plus vijnë me ngjyra të reja, si dhe tani janë të lyer në rozë, të zezë, të bardhë, blu dhe të verdhë. E kuqja, e arta dhe nuancat e tjera bie në sy.

Çmimet iPhone 15 Plus dhe iPhone sipas memorieve 15 128GB/256GB/512GB

iPhone 15 dhe 15 Plus kanë të njëjtat çmime 799 dollarë (745 euro) ose 899 dollarë (840 euro) për modelet bazë 128 GB si paraardhësi i tyre, pavarësisht të gjitha përmirësimeve të kamerës, procesorit dhe ekranit.

Përdoruesit e iPhone 15 mund të ndajnë vendndodhjen dhe të gjejnë miqtë e tyre në një mënyrë të re

iPhone 15 përmban çipin ultra të gjerë të gjeneratës së dytë të Apple, i cili lejon pajisjen të lidhet me pajisje të tjera deri në tre herë më larg.

Çipi ka hapur një mënyrë të re për klientët e Apple që të përdorin gjetjen e saktë në iPhone 15 për të gjetur miqtë e tyre.

Apple zbulon linjën iPhone 15 Pro me shtresën e titani

Linja Pro e nivelit të lartë të Apple sapo u bë më e lehtë dhe më e fortë.

Kompania tregoi iPhone 15 Pro 6.1 inç dhe iPhone 15 Pro Max 6.7 inç, tani me një shtresë titani, e vendosur aliazhin në Mars Rover. Ngjyrat e tjera titan të bardhë, argjend, blu dhe të zi.